(1.7.25) Muutoksia Lakitoimisto Kumpuvuori Oy toiminnassa
Olemme jo pitkään ottaneet juttuja hyvin rajatusti. 1.7.25 alkaen emme pysty ottamaan uusia toimeksiantoja. Meillä olevien toimeksiantojen osalta asiat tulevat hoidettua loppuun. Olemme kuhunkin yhteydessä prosessien vaiheesta riippuen.
Vammaisoikeudellisia muutoksenhakuja tehtäneen yleisesti ottaen vuositasolla n. 10.000. Useat hoitavat valituksensa itse, mutta apuakin on saatavilla. Esimerkiksi Kehitysvammaisten Tukiliitto ry on listannut asianajo- ja lakitoimistoja, joista voi tiedustella apua:
https://www.tukiliitto.fi/tuki-ja-neuvot/palveluiden-jarjestaminen/asianajo-ja-lakitoimistoja/
Lisäksi Oikeusapuviraston sivuilta voi tutustua oikeusavun mahdollisuuksiin:
https://www.oikeuspalveluvirasto.fi/oikeusapu/
Lakitoimisto Kumpuvuori Oy on (huomioiden myös sitä edeltävä toiminimi Lakiasiaintoimisto Jukka Kumpuvuori) toiminut lokakuusta 2010 alkaen. Sitä ennenkin autoin kavereita ja tuttuja vammaisoikeusvalituksissa. Valitusten määrää on vaikea arvioida, mutta n. 10.000 niitä lienee.
Näinä vuosina olen oppinut, että viranomaisilla on vammaisvihaa, ja se on lisääntymässä. Kukaan ei hae vammaispalveluja huvikseen. Viranomaiset keksivät omia lakejaan ja soveltavat niitä, omaksuen ne itsekin oikeaksi. On vaikea ymmärtää, mistä tällainen viha kumpuaa. Olen päätynyt siihen, että kyse on (väärästä) vallankäytöstä. Ajat ovat entisestään koventuneet. Ihmisten täytyy pitää pintansa entistäkin kovemmin, jokainen kykyjensä ja ennen kaikkea jaksamisensa mukaan.
Aivan viime vuosina olen päätynyt siihen, että olisi parempi, että vammaiset henkilöt tekevät itse päätöksen palveluistaan (lain mukaisin perustein ja yksilöllisen tarpeen mukaan). Viranomaisella olisi sitten oikeus valittaa.
Kiitän tässä vaiheessa kaikkia asiakkaita ja yhteistyökumppaneita. Kovin monet ovat olleen tässä matkassa mukana.
Turku, 1.7.25
Jukka Kumpuvuori
050 552 0024