Voitto hallinto-oikeudessa 1,5 vuoden prosessin tuloksena
A:lle haettiin vammaispalvelulain useita palveluja. Hakemus hylättiin, samoin oikaisuvaatimus. Kunnan mukaan A ei ole vaikeavammainen. Prosessissa kunnan mukaan oli vaikea arvioida tilannetta, kun tapaaminen ei onnistunut A:n kanssa (tämä johtui A:n vammasta).
Lakitoimisto Kumpuvuori Oy valitti hallinto-oikeuteen. Valituksessa todettiin muun muassa, että A:n asioidenhoitajalle ei ollut mitenkään ilmoitettu, että A:n tapaaminen olisi jotenkin välttämätöntä palvelun hakemisprosessissa. Asiassa on riittävästi asiantuntijaselvitystä, joten A:n tapaaminen ei ole ollut välttämätöntä.
Hallinto-oikeus kumosi kunnan päätöksen ja palautti asian sille uudelleen käsiteltäväksi.
Hallinto-oikeuden mukaan A:n äidin vammaispalveluhakemusten, A:n äidin toimittamien selvitysten ja lääkärinlausuntojen perusteella valittaja on vammaispalvelulain tarkoittama henkilö.
Asia hoidettiin maksuttoman oikeusavun turvin. Asiakkaalle ei koitunut mitään kustannuksia asian hoidosta.